Book Quiz (2)

18. červen 2017 | 22.22 |
› 

quote-lahiri

Dnes vám přidávám další část mého "Book Quiz". Celkem dost si užívám jejich sepisování, vytváření... že to skoro vidím i na třetí část. Ale to zase někdy příště :D Pro dnešek si užíte dávku 10ti mnou vybraných knih, které má cenu zmiňovat. Doufám, že tím někomu dám inspiraci pro další čtení, nebo alespoň zvážíte nějakého nového spisovatele :-)


11. Kniha, které si ve své knihovně nejvíce vážím
Nejvíce si vážím své Christine v originále, v originální obálce, v paperbacku. Dokonalost sama. Je z antikvariátu a původně nebyla pro mě. Ale dotyčný (má drahá polovička) si ji přečetl a poté mi ji nechal. A tak se stala mou nejcennější knížkou ve sbírce. Jednou, až si budu pořizovat novou knihovnu, chci aby byla prosklená a zrovna tahle knížka tam bude stát čelně. Aby byla vidět. A neprášilo se na ni. Co se samotného obsahu knihy týče, je to moje druhá přečtená Kingovka, a zaryla se mi do srdce. Patří k dalším mým oblíbeným od Kinga. Není nejcennější jen vzhledově, svým stavem atd., ale i proto, že se k ní váže příběh. Je jedinečná. 

christine

12. Naposledy přečtená kniha
Naposled jsem četla Velice lehkou smrt od Simone de Beauvoir. Byla to první knížka, kterou jsem četla po povinné četbě letos. Dostala jsem se k ní proto, že v práci mám od paní De Beauvoir citát na ploše počítače. A říkala jsem si, že je stupidní mít citát od spisovatele a nic si od něj nepřečíst. A tak jsem si našla tuhle, jednu z tenčích knížek. A musím říct, že se mi styl psaní autorky moc zalíbil, i když pro příště bych si vybrala jinačí téma. Ale... má mé upřímé uznání a jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory. 

de beauvoir

13. Oblíbená česká poezie
Ano, česká poezie... jakožto student bohemistiky mám oblíbenou i (českou) poezii. Mou nejmilejší sbírkou je Zimohrádek od Ivana Wernische. Líbí se mi styl jeho psaní, metafory a myšlenky, které se přelévají z básně do básně a i z části do další. Někdy i pokračují v jiné sbírce. Wernischův styl je jedinečný, snový, imaginární... na začátku navodí hezkou atmosféru, kterou rozsekne v několika dalších verších něčím lehce "brutálnějším", zarážejícím. Co se dalších českých autorů, které mám ráda, týče, tak u mě dále vede Vladimír Holan nebo Jan Skácel :-)

wernisch

14. Oblíbená světová poezie
Moje úplně, ale úplně nejmilejší cizojazyčně psaná poezie je poezie Edgara Allana Poea. Za jeho největší skvost považuji Annabel Lee, kterou umím citovat v originále (upozorňuji, že jsem naštěstí nikdy neviděla její český překlad...). Je to podobně laděná báseň asi jako jeho povídky s ženskými hrdinkami. A musím říci, že i s přidanou hodnotou. Poeova poetičnost je dokonalá. Všichni opěvují Havrana... ale u mě jednoznačně vede Annabel.

annabel lee

15. Sbírka povídek od oblíbeného autora
Stephen King napsal dohromady 10 povídkových sbírek. Všechny mají něco do sebe. Každá je jiná, každá má jinou "vibe". Mě osobně nejvíce baví sbírka Full Dark No Stars, která v češtině vyšla pod názvem Černočerná tma. Obsahuje 4 delší povídky, spíše novely, která mají náboj, spád a všechny mají zajímavá témata. Další sbírky, které bych mohla vypíchnout jsou Noční směna, Mlha a Noční můry a snové výjevy.

king

16. Kniha z povinné četby, která mě zaujala
Letos jsem četla spousty zajímavých knížek do školy. Je těžké vybírat si, ale jako jedna z posledních mě zaujala Nemilovaná od Arnošta Lustiga. Ráda čtu jeho romány/novely s ženskými hrdinkami, které se odehrávají v době koncentračních táborů. Perla se alespoň v mých očích liší od ostatních Lustigových hrdinek, je více přemýšlivá. Vyprávění je psané formou deníku, kde se prolínají vzpomínky s přítomností a hrůzami spojenými s touto dobou. Líbilo se mi, že se autor snažil konzultovat myšlenky své sedmnáctileté hrdiny se svou vlastní dcerou (tohle jsem se dočetla až v doslovu), aby dodal dílu na realičnosti. Zanechala ve mě něco, dlouho jsem nad ní přemýšlela...

nemilovaná

17. Knížky, které hodlám číst v nejbližší době
Tak v šuplíku s knížkami půjčenými z knihovny se mi "válí" Joe Hill - Vánoční říše (NOS4A2), Paolo Coelho - Brida a Ian McEwan - Amsterdam. Dále se mi v knihovničce vedle postele "válí" v policích další knížky, které jsem nečetla z nedostatku času na volnočasové čtivo. Například Harper Lee - To Kill a Mocking Bird nebo Ransom Riggs - Miss Peregrin's Home for Peculiar Children. Vše zatím spadá pod kolonku "to be read". A vím, že nikdy nepřečtu vše, co chci... ale můžu se o to alespoň pokusit :D

to-read

18. Kniha, kterou bych někomu doporučila
Nejraději doporučuji knihy, ke kterým jsem se dostala čistě náhodou a zaujaly mě natolik, že jsem o nich schopná mluvit s cizími lidmi. Jako první mi na mysl přišla kniha Native Son od Richard Wrighta. Četla jsem ji v rámci semináře o Afroamerické literatuře před cca dvěma lety. Byla to jedna z top knížek, které jsme probírali a právě Richard Wright je dle mého nejvíc outstanding spisovatel z této "colored literature". Píše surovým stylem, který je provázen celou jejich kulturou. Vnímá rozdíly mezi "barvenými" a bílými. Předsudky, odsouzení, kterými si prochází hlavní postava Bigger Thomas, reflektují US společnost 30 let minulého století. Pokud byste ji náhodnou sháněli, v češtině vyšla pod názvem Syn černého lidu. Ohledně doporučení dalších autorů Afroamerické literatury, tak můžu vřele doporučit autorky Toni Morrison, Zora Neale Hurston nebo Alice Walker. 

wright

19. Kniha, kterou si zaručně přečtu znovu
Kniha, kterou si zaručeně přečtu znovu (už jsem ji četla 3x) a věřím, že ji za zbytek svého života otevřu ještě vícekrát... je Obraz Doriana Graye od Oscara Wildea. Je po Wildeovsku geniální, dá se v ní nalézt spousta citátů, které se vztahují i k dnešní době (na to, že jsou z 19. století...). Je komická a zároveň neskutečně tragická. Je to kniha, která dle mého názoru, dokáže zaujmout každého (i nenáročného) čtenáře. Myslím, že z povinné četby (doufám, že jej stále obsahuje!!) nejschůdnějším a nejlepším dílem. Pokud jste ho nečetli, tak směle do toho. Určitě si pro něj na svém reading listu najdete místo :-)

dorian


20. Kniha psaná pseudonymem některého autora
Pokud chcete vědět něco víc o Richardu Bachmanovi, projděte si tento blog, je tu o něm a všech "jeho" knihách celý článek. Pro mě úplně nejlepší Bachmanovkou je Dlouhý pochod. Je surový, má spád, skvěle vykreslené postavy, které dokážete nenávidět a zároveň je i litovat. I když knihu jen čtete, máte pocit, že i vás neskutečně při čtení a hlavně po přečtení bolí nohy :D Musím uznat, že konec mi přijde dokonalý. Přesný. Tak jsem si to představovala. Třeba mojí drahé polovičce se ten konec nelíbí... nevím. Asi je to věc názoru. Ale dle mého, je takhle kratičká knížka (na jeden zátah se dá krásně stihnout) prostě pecka. Typický Bachman (aka Stephen King). 

long walk


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Book Quiz (2) zlomenymec 19. 06. 2017 - 19:48
RE(2x): Book Quiz (2) flagg 19. 06. 2017 - 20:56
RE: Book Quiz (2) hroznetajne 20. 06. 2017 - 21:57
RE(2x): Book Quiz (2) flagg 21. 06. 2017 - 07:38
RE: Book Quiz (2) tlapka 21. 06. 2017 - 21:58
RE(2x): Book Quiz (2) flagg 22. 06. 2017 - 16:32